Našu školu, ZŠ s MŠ Školská 49, Žilina – Závodie, navštívili naši zahraniční partneri z projektu Erasmus+ Recentering Learning – the Four A’s of Modern Life v dňoch 26. – 30.9.2022. Išlo o deväť učiteľov zo štyroch európskych krajín – z Fínska, Chorvátska, Holandska a Portugalska. Po dvojročnej odmlke (kvôli COVID 19) išlo o prvú medzinárodnú mobilitu nášho projektu. Privítanie sa konalo typickým slovenským spôsobom – chlebom a soľou. Tento starodávny zvyk bol umocnený dvojicou žiakov oblečených v kroji. Po slávnostnom privítaní sa na pôde našej školy konali ukážkové vyučovacie hodiny zamerané na metódu Learner – Centred Approach (LCA), ktorej sa venujeme v projekte. LCA sa sústreďuje na žiaka, ktorý si aktívne upevňuje nadobudnuté vedomosti, učiteľ sa stavia do pozície facilitátora. Spomínanú metódu LCA nám počas dvoch dní v prednáškach priblížila pani prof.PhDr. Gabriela Lojová, PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave.
Hosťom sme ponúkli bohatý sprievodný program. Na úvod ich čakalo prekvapenie v podobe tanečného vystúpenia detí zo súkromnej umeleckej školy BRIOSO, ktorá pôsobí na našej škole. Naši starší žiaci odprezentovali hosťom školský systém na Slovensku a našu ZŠ s MŠ v Závodí. V ďalších dňoch sa partneri zoznámili s historickým centrom nášho mesta, navštívili Skanzen oravskej dediny v Zuberci, obdivovali Oravský i Budatínsky hrad. Neobišli sme ani unikátny Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej, malebnú dedinku Čičmany či prekrásne kúpeľné mestečko Rajecké Teplice. Neoddeliteľnou súčasťou našej projektovej práce boli pracovné aktivity, ktoré sme striedali s objavovaním nášho krásneho Slovenska. Medzi ne patrili spoločná tvorivá práca, rozdelenie jednotlivých úloh, naplánovanie ďalších mobilít do jednotlivých krajín či zodpovednosť za konkrétne oblasti.
Spoločný týždeň nám ubehol veľmi rýchlo a záver nedal na seba dlho čakať. Rozlúčkové folklórne tanečné vystúpenie tanečnej školy BRIOSO, udelenie certifikátov a obdarovanie typickými slovenskými darčekmi nás posunulo k záverečnej rozlúčke s našimi novými priateľmi. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné aktivity v rámci nášho projektu.
Mgr. Jana Zubácka, Ing. Ida Berthotyová