Vážime si naše životné prostredie, v ktorom žijeme
Naša štvrť, v ktorej žijeme
Žijeme v krásnej časti Žiliny – v Závodí. Toto miesto je spojením pôvodných dedinských domov a novej modernej zástavby. Naša komunita si váži pekné prostredie v okolí rieky Rajčanky a pod kopcom Hradisko. Všetci sme si zvykli zveľaďovať prostredie. Dospelí dobrovoľne čistia brehy Rajčanky, odstraňujú staré porasty a vysievajú trávniky.
Aj deti prispievajú tým, čo dokážu. Zbierajú odpadky. Pravidelne majú služby v okolí školy, ale nezabúdajú ani na prostredie parku.
Chodia sa sem hrávať
a tráviť voľný čas.
Čistenie parku je aktivitou na zlepšenie životného prostredia a posilnenie komunity. Do akcie sa zapojilo 22 detí. Vopred boli informovaní o tom, ktoré typy odpadkov zbierať nemôžu, pretože by tieto predmety mohli byť nebezpečné. A tak sklo, ohorky z cigariet a iné nebezpečné veci nechytali. Ruky si chránili rukavicami a odpadky odkladali do sáčkov.
Naši malí ochráncovia prírody
Deti boli spokojné s vykonanou prácou. Takéto aktivity nielenže pomáhajú životnému prostrediu, ale tiež učia deti dôležité
hodnoty a zodpovednosť.Po príchode do školy sme sa venovali informáciám o separovanom odpade. Deti sú iba prváci a nové informácie boli pre ne prospešné. Ukázali sme si rôzne typy odpadu - papier, plast a komunálny odpad. Naučili sa, ako správne triediť odpad a prispievať k ochrane životného prostredia. Tieto základy triedenia odpadu sú veľmi dôležité pre ochranu životného prostredia. Deti sa tak naučia, ako správne nakladať s odpadom a prispievať k udržateľnosti.
Učili sa aj hravou formou – využívaním IKT a hrami. Hrali sa Triediacu hru , kde deti správne triedili rôzne druhy odpadu do správnych kontajnerov.
Použiliť farebné koše a rôzne predmety,
ktoré deti triedili.
Recyklónia
Deti sa naučili aj to, že všetko nepotrebné nemusí skončiť v odpade. Veľa vecí sa dá opätovne využiť a vytvoriť nové pekné veci, výkresy a výrobky.
Vyrobili si mesto z odpadového materiálu - alobalu
A ako sa deti môžu aktivovať pre klímu?
1. Naučia sa šetriť energiu.
2. Môžu chodiť pešo, jazdiť na bicykli alebo používať verejnú dopravu namiesto toho, aby sa vozili autom.
3. Dozvedia viac o klimatických zmenách a ich dopadoch. Môžu sa zúčastňovať na školských projektoch, čítať knihy alebo sledovať dokumentárne filmy o životnom prostredí.
4. Môžu prispieť tým, že budú recyklovať, kompostovať a minimalizovať používanie plastov.