• Žiacka mobilita - Slovensko

        •  

          Žiacka Mobilita

          STROMY NAŽICH ŽIVOTOV

          Našej Základnej škole s materskou školou, Školská 49 v Žiline sa tento školský rok podarilo získať grant z programu Erasmus+ pre projekt The Trees of Our Lives. Realizovať sme ho začali krátkodobou mobilitou žiakov s poľskými partnermi zo Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Reczu. Pripravili sme týždeň plný zážitkov a aktivít, počas ktorého sa nám naskytla príležitosť spolupracovať s ľuďmi z inej krajiny, možnosť naučiť sa viac o našej i ich kultúre, zlepšiť si anglický jazyk, dozvedieť sa o flóre a faune Slovenska, či získať nové priateľstvá.

          Pred návštevou poľských partnerov sme boli trochu nervózni, ale po prípravách nad ostatnými pocitmi prevládlo nadšenie zo skorého príchodu nových kamarátov. Privítali sme ich pokrmom typickým pre vítanie hostí už od dôb, keď sme dennodenne nosili kroje, a to chlebom a soľou. Následne sme našich priateľov oslovili v telocvični krátkym príhovorom odprezentovaným žiakmi z krúžku Erasmus+. Hymnu školy im zaspievali prváčikovia a žiaci zo ZUŠ Brioso  predviedli slovenský ľudový tanec a  spev. Týmto sa však náš program nekončil. Absolvovali sme zaujímavú prehliadku centra Žiliny, tiež sme sa stihli posilniť najlepšou zmrzlinou v meste. Jednou z najzaujímavejších atrakcií bol výstup na Burianovu vežu. Poslednou aktivitou tohto dňa bolo rozdelenie detí do tímov, ktoré počas exkurzie do centra riešili hádanky mestskej hry o Žiline. Ak tímy vyriešili anglické hádanky a zapísali správne čísla QR kódov, vyšlo im v tajničke heslo odomkýnajúce truhlicu s pokladom. Poklad sme si spoločne užili v kníhkupectve Artforum. Počas spoločnej večere sme utužovali naše priateľstvá.

           

           

          Druhý deň sa niesol v trochu pokojnejšom, i keď stále kreatívnom duchu. Ráno sa žiaci stretli a začali spoločne v tímoch batikovať svoje tričká a tašky. Táto spoločná dielňa pomohla deťom hravou formou upevniť vzťahy medzi poľskými a slovenskými žiakmi. Výtvory detí po dokončení museli počkať na vešiakoch a zatiaľ, čo ony čakali na vysušenie, žiaci sa vrhli na pokusy v chemickej učebni, kde si vyskúšali experimenty zamerané na prezentovanie chemických reakcií farebným a efektívnym spôsobom. Vyskúšali si v skupinách, ako vyrobiť chemické jojo, faraónske hady a farebnú dúhu pod vedením pani učiteľky z Poľska. Poobede si všetci oddýchli na multifunkčnom ihrisku a čakala nás posledná aktivita - splavovanie rieky Váh na pltiach pod hradom Strečno. Touto dobrodružnou plavbou nás sprevádzali pltníci v krojoch, ktorí nám rozprávali zaujímavosti  o  histórii a živote pltníkov. Deti si mohli vyskúšať, ako sa kormidluje plť a odfotiť sa so širákom na hlave.

           

           

          Stred týždňa začal skôr ako ostatné dni, pretože nás čakal celodenný výlet vo Vysokých Tatrách. Našou prvou zastávkou bol malebný skanzen Pribylina. Pani sprievodkyňa nás previedla dedinkou, zaujal nás kaštieľ s množstvom  zachovaných exponátov. Po ceste malým rozprávkovým vláčikom sa deti rozdelili do zmiešaných tímov a začala sa púť za vyplnením kvízu, ktorý sme tvorili spoločne so žiakmi, v spolupráci s p. uč. P. Škulcovou. Deti sa s nadšením vrhli na hľadanie odpovedí, odmenou im bolo lepšie pochopenie prírody a živočíšstva liptovského kraja. Po tejto prehliadke sme navštívili Galériu Trick-artu a optických ilúzií známu aj ako Tricklandia. Žiaci sa so značnou zvedavosťou rozbehli preskúmať všetky zákutia a atrakcie, ktoré im galéria ponúkala. Pred poslednou zastávkou dňa sme si oddýchli v digitálnej galérii a kaviarni Poliankovo. Jej prostredie oslovilo a prekvapilo aj dospelých účastníkov zájazdu, tu si deti vyplnili aj posledné otázky z pracovného zošita v angličtine. Deň sa zakončil krátkou prechádzkou k Štrbskému plesu, odkiaľ sme sa vydali na cestu späť domov.

           

           

          Štvrtok sa taktiež niesol v cestovateľskom duchu. Prvý bod programu bola návšteva dedinky s pomaľovanými domčekmi – návšteva Čičmian. Významná kultúrna oblasť nás očarila svojou kultúrou a folklórom. Deti sa dozvedeli viac o živote roľníckych rodín a zvykoch tohto pomerne chudobného kraja. Zistili, že naši predkovia boli veľmi remeselnícky zruční a hudobne nadaní. Nasledujúcou zastávkou bola ďalšia rarita Rajeckej Lesnej - Drevený betlehem. Každá návšteva známeho rezbárskeho diela prináša svojmu divákovi potešenie. Jeho autorom je vychýrený stolársky majster Jozefa Pakara. Po prehliadkach sme si spravili krátku prestávku a neskôr sa zasýtili v Penzióne u Hromadov. Majitelia pripravili pre nás nielen vynikajúci obed s dezertom, ale ja ochutnávku slovenskej gastronómie ako sú bryndzové halušky, kapustovo-mäsové a makové lokše, či orechové šúľance. Po návrate do školy sa v počítačovej miestnosti usilovne pracovalo. Vytvárali sme otázky do finálneho kvízu a stolovej hry o našom aktivitami nabitom programe.

           

           

          V piatok sme sa všetci stretli na dvore a obe školy spolu zasadili buk, ktorý nám priniesli poľskí kamaráti na znak dlhotrvajúceho priateľstva. Po zasadení skutočného stromu nadišiel čas vytvoriť 3D strom. Strom bol rozdelený na 4 časti (strom s menami účastníkov projektu, časti stromu, priania a poďakovania a čo by nám stromy povedali, keby vedeli rozprávať).  Každá skupina usilovne pracovala na vytvorení svojho 3D modelu, táto úloha pomohla deťom spojiť nielen jazykové, ale aj kreatívne schopnosti pri práci. Poobede nám pani vychovávateľka V. Balátová spolu so žiakmi 4.B pripravila rôzne športové aktivity ako napr. taktické a logické hry, streľbu na terč, tanec. Mladší žiaci si taktiež precvičili anglický jazyk pri vysvetľovaní jednotlivých zadaní. Záver dňa sme si užili absolvovaním tréningu a zápasu vo flagfutbale, ktorým nás sprevádzal tréner Michal Čamej. Keď sa už  začalo schyľovať k večeru, nastal ďalší zaujímavý zážitok - noc prežitá v škole. Všetci žiaci sa na tento bod programu skutočne tešili. Ešte predtým, ako sa deti začali ukladať na spánok, čakal na nich kvíz Kahoot, stolová hra, ktorú si sami vytvorili a diskotéka. Je neuveriteľné, že aj po takom náročnom dni žiaci našli v sebe energiu na radostný tanec.

           

           

          V sobotu, v deň odchodu, nám deti hneď po prebudení pomohli spraviť sladké raňajky. Po nich nastal čas na balenie a lúčenie. Táto chvíľa vháňala slzy do mnohých očí, keďže viacerí nevedeli pochopiť, ako bolo možné, že týždeň mobility Erasmus+ ubehol takou závratnou rýchlosťou. Po výmene kontaktov sme našich nových kamarátov odprevadili k ich autobusu a zamávali im na rozlúčku.

          Týždeň venovaný projektu Erasmus+ s názvom The Trees of Our Lives nám ukázal, aké krásne je získať nové priateľstvá, spolupracovať na spoločných aktivitách, a pritom objavovať krásy Slovenska. Sme vďační za všetky zážitky a spomienky, ktoré sme si mohli s našimi projektovými priateľmi vytvoriť. Už sa nevieme dočkať, kedy sa opäť spolu stretneme a budeme aj my môcť preskúmať školu a okolie na severe Poľska.

           

          https://read.bookcreator.com/vgCuQixMQLltdIBo1clWB-q9tOUCz6JS7nvnwfoNBvM/w60_OdIOSGm-_Sf1M7ov2A

           

          Mgr. Dagmar Surňáková
    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Školská 49, Žilina
      • Školská 49, 01004 Žilina-Závodie 010 04 Žilina Slovakia
      • 37 810 901
      • 2021647254
      • pskulcova@zsmszavodie.sk /správca obsahu/
      • 041/7634780 tajomník a ekonóm
      • 041/7232451, 0910 985 690 riaditeľka školy Mgr. Eva Kubová 041/7634781, 0910 985 691 zástupkyne riaditeľky školy pre ZŠ 0911773304 zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ 041/7634783 zborovňa 041/7232450 školská jedáleň
      • ekonom@zsmszavodie.sk riaditel@zsmszavodie.sk rmilecova@zsmszavodie.sk akempova@zsmszavodie gkubisova@zsmszavodie.sk
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje