• 90. výročie školy: súťaž o najstarší dokument

• Zapojte sa do našej súťaže „Najstarší dokument školy“ a objavte poklady minulosti! Každý dokument má svoj príbeh a každý príbeh má hodnotu. Pridajte sa k nám a pomôžte zachovať históriu našej školy pre budúce generácie!

Svoje „poklady“ prineste v termíne od 5.3. do 30.4.2024 do kancelárie ZRŠ, z originálu bude vytvorená kópia a bude označená menom súťažiaceho. Celá získaná zbierka bude vystavená v priestoroch školy a víťazi budú odmenení.

• Prijímacie konanie do 5. športovej triedy MŠK Žilina v školskom roku 2024/2025

• Prijímacie konanie do 5. športovej triedy MŠK Žilina v školskom roku 2024/2025 v ZŠ s MŠ Školská 49 - Závodie sa uskutoční 23.05.2024 (štvrtok) o 16:00 hod.

Miesto: Športový areál MŠK Žilina, Hričovská 226, 010 01 Žilina-Strážov

Prezentácia bude od 15:30 - 15:55 hod v areáli akadémie v Strážove. Výber je určený pre chlapcov narodených v rokoch 2013 a 2014 (žiaci, ktorí momentálne navštevujú 3./4./5.ročník ZŠ 2023/2024).

Je potrebné si doniesť športové oblečenie, obuv (kopačky) a fľašu s pitným režimom. V šatni je možnosť sprchovania sa. Testovanie prebehne na umelej tráve.

Kontakt: Viktor Miko

mobil: +421 903 529 727

E-mail: viktor.miko@mskzilina.sk

Na daný e-mail hráči/žiaci mimo klubu MŠK Žilina je potrebné poslať vyplnené 2 dokumenty najneskôr do 21.05.2024 (utorok).

POZNÁMKA: Hráči, ktorí aktuálne hrajú v klube MŠK Žilina odovzdávajú vyplnené dokumenty priamo svojmu trénerovi kategórie na tréningu najneskôr do 21.05.2024 (utorok).

U11 (2013) tréner Vladimír Stenchlák

U10 (2014) tréner Jozef Schmied

DOKUMENTY:

Informovaný súhlas pre prijatie do triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy:

Informovany_suhlas_sportova_trieda_2024_2025.doc

Prihlásenie dieťaťa do školy:

Prihlasenie_dietata_do_skoly.pdf

Prihláška na talentové skúšky do 5. ročníka:

Prihlaska_do_ST_2024_2025.docx

• Exkurzia v Krajskej knižnici

• Dňa 6.3.2024 žiaci 7.A a B navštívili Krajskú knižnicu v Žiline. Zúčastnili sa prezentácie o Londýne v anglickom jazyku. Zaujímavým a príťažlivým spôsobom im boli predstavené hlavné pamiatky Londýna – hlavného mesta Veľkej Británie.

Ku každej pamiatke boli pridané aj osobné skúsenosti a postrehy pani knihovníčky, ktorá v Londýne nejaký čas žila. Naše deti vedeli veľmi dobre odpovedať, reagovali so záujmom. Napríklad sme sa dozvedeli, že panovníci už v minulosti dostávali do daru divoké zvieratá, ktoré boli kedysi umiestnené v Toweri (starobylom hrade). Keďže sa nevedeli dobre o všetky postarať, stalo sa, že medveďa kŕmili koláčmi a pštrosa železom (konkrétne klincami), čo spomínaný vták neprežil. Tiež sme sa zasmiali na fakte, že ľadového medveďa držali na veľmi dlhej reťazi, aby mal možnosť ísť si zaplávať do neďalekej rieky Temže a tak sa schladiť. Záver vyplnila hra cez mobilné telefóny – Mentimeter, ktorá overila, či si siedmaci niečo zapamätali z prezentácie. Najúspešnejších hráčov sme ocenili jednotkami za aktivitu. Úplný záver tvorila malá „výstava“ upomienkových predmetov z Warner Bros Studios, kde sú zhromaždené všetky možné rekvizity z natáčania obľúbeného Harry Pottera. Žiaci si mohli napr. pozrieť fazuľky každej chuti, čokoládové žabky alebo lístky do spomínaných štúdií.

Exkurzia bola veľmi zaujímavá a splnila svoj cieľ, keďže naša škola organizuje poznávací zájazd do Londýna v novembri 2024.

Ďakujeme pobočke Krajskej knižnice v Žiline za príležitosť zúčastniť sa tejto exkurzie a pani knihovníčke za poučný a zároveň veľmi pútavý a zábavný výklad.

• Hviezdoslavov Kubín

• V dňoch 13. 2. a 14. 2. 2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo 70. ročníka súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín. Súťaže sa zúčastnilo 29 recitátorov 2.-4. ročníka a 31 recitátorov 5.-9. ročníka.

Prednes poézie

III. kategória – žiaci 7. až 9. ročníka

1. miesto: KRIŠTOF KVAŠŇOVSKÝ – 7. B

2. miesto: TOMÁŠ TURIAN – 8. C

Všetkým zúčastneným ďakujeme za príjemný umelecký zážitok a výhercom srdečne blahoželáme!

• Planetárium v Žiline

• Dňa 14. 2. a 15. 2. 2024 navštívili žiaci 8. A a 8. B triedy planetárium v Žiline. Akcia bola realizovaná v budove Makovického domu ako tradičné podujatie pod záštitou Krajskej hvezdárne v Žiline so sídlom v Kysuckom Novom Meste. Žiaci sa formou prednášky dozvedeli veľa nových poznatkov o vesmíre a prostredníctvom videoprojekcie mohli pozorovať vesmírne objekty na nočnej oblohe. Na záver si pozreli film s názvom Dva malé kúsky skla.

• Exkurzia našich žiakov do Paríža a Disneylandu

• V dňoch 20. až 24.februára 2024 sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie v nádhernej metropole Európy  - v Paríži a strávili aj jeden deň v rozprávkovom Disneylande. Vďaka cestovnej kancelárii Gadtours, pani sprievodkyni, Katke Žatkuliakovej, mohli naši žiaci spoznať historické centrum Paríža. Začali sme pri Panteóne a Sorbone, následne sme si pozreli zvonku aj rekonštruovaný Notre Dame a Louvre a prešli sa centrom Paríža. Na druhý deň sme začali pri Katedrále Sacré Coeur a navštívili sme aj Mont Martre, kde si žiaci mohli nakúpiť aj nejaké suveníry. Mali sme možnosť vidieť Víťazný oblúk a prešli sme sa po Champs – Elysées. V dôsledku štrajku sme si nemohli pozrieť Eiffelovu vežu, a tak sme si ju pozreli aspoň z diaľky a užili sme si aj výhľady na oba brehy Paríža vďaka pokojnej plavbe na rieke Seina. Posledný deň sme si vychutnali rozprávkový svet Disneylandu – ostali sme až dokonca a vychutnali si aj večernú svetelnú show. Po troch dňoch plných spoznávania a zábavy sme sa vydali na spiatočnú cestu domov. Ďakujeme cestovnej kancelárii za úžasnú exkurziu ako aj pánom vodičom za bezpečnú jazdu a tešíme sa na ďalšie poznávacie zájazdy.