• Jún 2023

• Poďakovanie

Ani sme sa nenazdali a školský rok sa blíži ku koncu. Nielen ten, ale aj náš projekt Erasmus+ a mobility so študentami. To, čo sa javilo ako neuskutočniteľné, sa stalo skutočnosťou.

Začali sme na „domácej pôde“, teda v našej škole. V septembri sme privítali našich zahraničných partnerov zo štyroch európskych krajín. Strávili sme spolu týždeň, plný spoločných aktivít. Veľká vďaka patrí našim žiakom, ktorí nám odprezentovali našu školu a školský systém na Slovensku. Taktiež p. učiteľkám Kempovej a Surňákovej, ktoré odučili svoje hodiny pred očami všetkých partnerov a všetkým kolegom, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešnému priebehu mobility u nás.

Naša prvá mobilita so žiakmi sa konala v decembri vo Fínsku. Zúčastnili sa jej tri učiteľky a štyria žiaci. Títo si pripravili predstavenie nášho mesta Žiliny a našej rodnej krajiny. Obstáli výborne a nedali sa zahanbiť.

Pokračovali sme vo februári. Naša destinácia – Chorvátsko, hlavné mesto Záhreb. Jediná mobilita, na ktorú sme išli autobusom. Tento krát sme vycestovali dve učiteľky so štyrmi žiakmi. Tu mali žiaci prezentovať dennodenné zvyky vo svojich krajinách v daných oblastiach. Boli ubytovaní v rodinách a spokojnosť bola na obidvoch stranách.

Marec sa dostavil rýchlo a s ním aj mobilita v Írsku. Opäť sme išli v zostave dva a štyri. Tento krát bolo úlohou študentov predstaviť naše zvyky a tradície na Veľkú Noc. Boli tak presvedčiví, že naučili svojich zahraničných kamarátov pliesť korbáče z vŕbových prútov a zdobiť kraslice viacerými spôsobmi.

Mobility so študentami sme zavŕšili v Portugalsku. Počasie nám prialo, lebo v máji sa naši študenti učili surfovať a s nimi aj p. učiteľka Zubácka. Bol na nich krásny pohľad, no aj obdivný, lebo vlny dosahovali výšku dva metre. No ani namáhavý tréning ich neodradil od toho, aby pripravili naše typické slovenské jedlo – bryndzové halušky. Ako najmladší študenti boli najzohratejší. S istotou predviedli, čo doma poctivo trénovali. Nedali sa zahanbiť a halušky pre všetkých boli chutné a s pravou májovou bryndzou a výbornou slaninkou.

Okrem týchto všetkých skúseností a zážitkov sa naši žiaci mali šancu naučiť pracovať s programami balíčku Microsoft – hlavne Word a Power Point, následne v programe Bookcreator, kde vytvárali svoje denníky, v programe Padlet, kde sa písal priebežný denník počas mobilít. Okrem úžasných vedomostí a zážitkov, ktoré získali počas práce na projekte, dostali ako darček aj USB disky, zošity, perá a ceruzky ako malú pozornosť za ich snahu.

Keď sa ohliadneme za týmto „maratónom“ mobilít, chceme sa veľmi pekne poďakovať vedeniu našej školy, ktoré nám umožnilo absolvovať všetky spomínané mobility. Bez ich podpory by to nebolo možné. Ďakujeme aj všetkým kolegom, ktorí nám pomáhali aj s prípravou jednotlivých mobilít, aj nás suplovali počas našej neprítomnosti. Následne naša vďaka patrí našim žiakom, ktorí s nami cestovali a reprezentovali nielen našu školu, ale aj Slovensko. Všetci šestnásti žiaci dostanú pochvalu riaditeľkou školy za vzornú reprezentáciu a účasť na mobilite. Ďakujeme aj ich rodičom za dôveru, že nám zverili svoje deti a všemožne ich podporovali.

Čo dodať na záver – bolo nám potešením spolupracovať so všetkými žiakmi, ktorí sa zapojili a dúfame, že neoľutovali svoju námahu pri aktívnej účasti na projekte.

ĎAKUJEME!

Prajeme všetkým príjemné a pokojné prázdniny. Pokračujeme v septembri.

Mgr. Jana Zubácka a Ing. Ida Berthotyová
          Tím Erasmus