• Apríl 2023

• Mobilita Írsko - článok vo Večerníku

Správa o našej mobilite v Írsku bola aj v žilinskom Večerníku.

Klikni na - článok Večerník

Online hodina - mobilita Portugalsko

Dňa 19.4.2023 sa uskutočnila online hodina so zahraničnými partnermi, ktorú viedol Portugalský tím. Učili sme sa po portugalsky. Začali sme základnými pozdravmi a postupne sme prešli jedlá, nápoje, farby, druhy dopravy, povolania a užitočné frázy. Mali sme aj priestor na vyskúšanie si výslovnosti. Keď sme videli napísané portugalské slovíčka, mysleli sme si, že ich čítanie nebude problém. Ale to sme sa veľmi mýlili. „H“ sa nečíta vôbec, „J“ sa číta ako „DŽ“ a rôzne iné písmená. Tak sme veľmi zvedaví, ako to bude vyzerať v praxi, keď pricestujeme do Lisabonu :o)

Medzinárodný slovník Portugalsko 1          Medzinárodný slovník Portugalsko 2

Príprava na mobilitu do Portugalska

Počas mesiaca apríl a máj sme sa na našom krúžku ERASMUS+ pripravovali na mobilitu do Portugalska. Strávili sme 10 hodín varením a pečením. Hlavná téma mobility je „Food Fair“ čiže trh s jedlom. Jednotlivé krajiny majú pripraviť pre svojich partnerov typické národné jedlo. My sme sa rozhodli pre naše bryndzové halušky a ako zákusok sme vybrali štrúdľu. Naši chlapci ôsmaci sa podujali na varenie bryndzových halušiek. Samozrejme so všetkým, čo k tomu patrí – od očistenia zemiakov, cez ich nastrúhanie, prípravu haluškového cesta, uvarenie halušiek, zamiešanie bryndze, až po rozpraženie slaninky. Ako dvojica sa výborne zladili a dopĺňali. Ku koncu prípravy to zvládli úplne sami, bez pomoci a radenia zo strany učiteliek. Vždy sme halušky ochutnali a musíme priznať, že boli výborné.

Ani naše dievčatá zo siedmeho ročníka sa nedali zahanbiť. Oni mali na starosti prípravu a upečenie štrúdle. Začali s hotovým cestom, vyvaľkali, naplnili makovou plnkou s jablkami alebo orechovou plnkou s jablkami, dobre potreli roztopeným maslom a dali piecť. Po pol hodine už rozvoniavala celá kuchyňa a štrúdle sa mohli vyberať z rúry. Trvalo dlhší čas, kým poriadne vychladli, ale potom sa dali lepšie nakrájať. Stačilo ich naukladať na tanier, pocukriť a pochutnať si na nich.

Veríme, že sa nedáme v Portugalsku zahanbiť. Napriek tomu, že naši žiaci patria vždy k najmladším, musíme ich pochváliť, že po kvalitnej a trpezlivej príprave sa určite dočkajú zaslúženého výsledku vo forme dobre navareného jedla a pochvaly zo strany našich zahraničných partnerov.

Vzhľadom na fakt, že na nácvik sme použili súkromnú domácnosť, fotky nie sú. Pozrite si potom fotky z Portugalska – určite im to pôjde super. Držíme si palce.

Mgr. Jana Zubácka a Ing. Ida Berthotyová
          Tím Erasmus