• Marec 2023

• Príprava na mobilitu do Írska

Dňa 20.3. a 23.3.2023 sme sa na našom krúžku ERASMUS+ pripravovali na predstavenie našich typických veľkonočných zvykov a tradícii na Slovensku našim zahraničným partnerom. Zvolili sme si maľovanie a zdobenie veľkonočných vajíčok a pletenie veľkonočných korbáčov.

Výzdobu kraslíc sme ponechali na výber samotným žiačkam. Predstavili sme im techniku lepenia farebnej bavlnky na vajíčko, lepenia špagátu a dozdobenia stužkou, maľovanie farebnými tušmi, lakom na nechty... Nechýbalo ani „obliekanie vajíčok do košieľok“  (ponorením do variacej sa vody). No najobľúbenejšie bolo maľovanie špeciálnymi fixkami na vajíčka. To im išlo najlepšie, keďže rady maľujú.

Ďalším bodom prípravy na mobilitu bolo pletenie korbáčov. V tomto nám veľmi pomohol p. Peter Mráz (brat p. učiteľky Zubáckej). Nielen že doniesol množstvo narezaných vŕbových prútov, ale naučil žiakov dva spôsoby pletenia korbáčov. Jeden korbáč sa pletie z ôsmych prútov a druhý z deviatich. Ten prvý je náročnejší. P. Mráz sa im trpezlivo venoval, znova a znova im ukazoval postup. Chlapci a dievčatá sa s vervou pustili do osvojovania si spomínaných techník. Môžeme skonštatovať, že dievčatá sa nedali zahanbiť. Zvládli to na výbornú. Naučili sa upliesť si „korbáč sami na seba“. Ďakujeme všetkým za aktívnu účasť. Držte nám palce.

Posledným bodom prípravy bola výroba veľkonočných pohľadníc pre našich partnerov. Verím, že sa Vám páčia.

Online hodina pred mobilitou Írsko

Dňa 15.3.2023 prebehla online hodina, ktorú pripravil Írsky tím pred mobilitou do Írska. Okrem írštiny sme sa zoznámili so slangovými frázami v angličtine, ktorými sa bežne hovorí medzi študentami. Bolo zaujímavé opakovať írske pozdravy a slová. Tieto sa nielen ťažko vyslovovali, ale aj čítali. Pri používaní angličtiny sme sa cítili, ako keby sme ju nepoznali. Preto sme uvítali, že nám spomínané slangové frázy poslali na ich lepšie zapamätanie a osvojenie. Hodinu viedli študenti a povzbudzovali nás, aby sme sa nehanbili vyskúšať si ich rodný jazyk.

slovník írštiny

Erasmus - mobilita Írsko

A ďalšie dobrodružstvo sa začína... Tentokrát sa pozrieme na blízky zelený ostrov plný hradov - mobilita bude prebiehať v Írsku. Navštívime našu partnerskú školu Templemichael College v Longforde. Mobility sa zúčastnia opäť ôsmaci. Má nám zase mrznúť, tak aj my sme zvedaví ako bude. Čaká nás toho veľa, takže máte sa na čo tešiť. Budeme Vás priebežne informovať.Klikni na - Mobilita Írsko a sleduj nás každý deň.

Mobilita Írsko - padlet

Vaši Erasmáci

Tentokrát naši žiaci objavovali Írsko. Ak sa chcete pozrieť, čo všetko zažili a videli, máte k dispozícii ich denníky. Prajeme príjemný čitateľský zážitok.

Mobilita Írsko - žiacky denník

Mgr. Jana Zubácka a Ing. Ida Berthotyová