•            Jedlé plytvanie

Naša škola sa aj v tomto roku zapojila do projektu Zatoč s odpadom. Pripojili sa k nám aj deti z materskej školy pod vedením pani učiteľky A. Randovej. Porozprávali sa o rôznych druhoch zeleniny a ovocia, ochutnávali, vďaka testu Chuť do jedla sa presvedčili, že aj ovocie, či zelenina, ktoré nevyzerajú “dokonale“, chutia výborne. Zvyšky z očistenej zeleninovo-ovocnej pochúťky spoločne dali do školského kompostu.

So 4. B sme sa tento rok rozhodli urobiť Audit potravinového odpadu našej triedy. Týždeň sme pozorovali, koľko odpadu vyprodukuje naša trieda zo školského obeda. Na experimente sa zúčastnilo 26 detí, 1 pani učiteľka a 1 pani vychovávateľka.

Spoločne sme vyhodnotili pozorovania žiakov. Zhodnotili, že jedlo bolo celkovo chutné. Najčastejším dôvodom, prečo deti jedlo nedojedli, bolo jeho množstvo a jeho neobľúbenosť.

Pri rozhovoroch sme sa snažili, aby deti z MŠ, z 1. a 2. stupňa prestali byť ľahostajné k jedlu, ktoré konzumujú. Oboznámili sme ich s potravinovým reťazcom od samotného pestovania cez výrobu, až po predaj a konzum. Prostredníctvom pracovných listov sme triedili potraviny. Zaradili sme ich do kategórií podľa čerstvosti a podľa toho, aký odpad zanechávajú. Žiaci našli aj odpovede na otázku, ako minimalizovať plytvanie v rodinách:

• kupovať menšie množstvá,
          • pozerať trvanlivosť výrobku,
          • správne uskladňovať potraviny.

Žiaci 2. stupňa spracovali aktivitu tak, aby spĺňala aj výtvarnú stránku, využili štýl Pop art, ktorý vzniká spolu s konzumnou spoločnosťou. Práce vytvorili na hodinách výtvarnej výchovy s pani učiteľkou O. Czimmermanovou.

Mgr. Dagmar Surňáková