Ranné kruhy - aktivity 2024/2025
Názov aktivity: Ocenenie druhého (skupinová aktivita)
Cieľ: Posilniť vnímanie pozitívnych vlastností a schopností spolužiakov, podporiť sebavedomie a tímovú súdržnosť.
Popis:
Každý žiak dostane kancelársky papier, na ktorý si obkreslí svoju dlaň a napíše svoje meno veľkým písmom. Papier si nechá na lavici, a ostatní spolužiaci chodia po triede a vpisujú do obkreslenej dlane dobré vlastnosti daného spolužiaka – každý napíše jednu vlastnosť. Po ukončení aktivity si žiaci prečítajú svoje papiere, pričom zdieľanie nahlas je dobrovoľné.
Reflexia:
Žiakom sa aktivita väčšinou páčila, pretože im umožnila vidieť, ako ich vnímajú spolužiaci v pozitívnom svetle. Mnohí boli prekvapení, aké pekné vlastnosti im ostatní pripísali, čo im pomohlo zvýšiť sebavedomie. Písanie dobrých vlastností o iných bolo pre niektorých ľahké, pre iných výzvou, no uvedomili si, že každý má niečo hodnotné, čo môže oceniť. Atmosféra v triede bola príjemná a povzbudzujúca.
Záver:
Poďakovanie žiakom za ich úprimnosť, snahu nájsť v druhých to najlepšie a ochotu zapojiť sa do aktivity. Zdôraznila som, aké dôležité je navzájom sa podporovať a všímať si pozitívne vlastnosti iných. Žiaci odchádzali s pocitom radosti a povzbudenia, pričom si uvedomili, akú silu majú milé slová a ocenenie druhých. Aktivita sa im veľmi páčila.
1
Názov aktivity: Tvorba ,,Šnúry láskavosti"
Cieľ: Vizuálne znázorniť a podporiť šírenie dobrých skutkov v triednom kolektíve, rozvoj empatie, posilnenie prosociálneho správania a vytvorenie pozitívnej atmosféry v triede.
Popis:
Žiaci počas celého týždňa vedome realizovali prejavy láskavosti vo svojom okolí. Každý žiak zaznamená konkrétny skutok láskavosti, ktorý vykonal, na pripravený lístok. Tieto lístky budú postupne pripájané na spoločnú ,,Šnúru láskavosti".
Reflexia:
Žiaci si postupne osvojili schopnosť rozpoznávať a oceňovať dobré skutky nielen u seba, ale aj u svojich spolužiakov. Aktivita podporila empatiu, spoluprácu a posilnila prosociálne správanie. V triede sa vytvorilo prostredie dôvery a vzájomného rešpektu, kde si žiaci uvedomili, že aj malé gestá môžu mať veľký význam.
Záver:
Zdôraznila som žiakom, že je dôležité, aby táto skúsenosť nezostala len pri jednorazovej aktivite, ale stala sa súčasťou každodenného správania žiakov. Spoločne môžeme pokračovať v budovaní triedy plnej rešpektu, empatie a vzájomnej podpory. Nech je „Šnúra láskavosti“ pripomienkou toho, že aj malé prejavy dokážu vytvoriť veľké zmeny.
14