• Príliš vzácny odpad

        • Je tu mesiac február, ktorý prináša novú výzvu v rámci kampane Zatoč s odpadom. Tento mesiac sme sa s prvákmi, žiakmi 1.C zamerali na tému mobilné telefóny, bez ktorých si dnes už ťažko vieme predstaviť bežný život. Avšak časté používanie mobilov v bežnom živote prináša aj isté úskalia. Mobilné telefóny používame veľmi intenzívne, často sa stáva, že po dvoch rokoch sme nútení ich vymeniť. Je to „výkričník“ pre životné prostredie. Hovorí sa, že telefón je dobrý sluha ale zlý pán. Je dôležité si uvedomiť, že ak pri mobile trávime veľa času, odpútava nás od podstatnejších vecí. Náš projekt sme začali čítaním kníh s environmentálnou tematikou. Verím, že sa k nám pridáte a zatočíme tak s odpadom. V čom to viazne? Väčšina ľudí chytí do ruky telefón viac než stokrát denne. Niektorí ľudia trávia na svojom telefóne viac času ako rozhovorom s ľuďmi. Okrem telefonovania nám nahrádzajú fotoaparáty, hudobné prehrávače, kalendáre a mnoho ďalších dôležitých zariadení, ktoré by sme inak nosili pri sebe. So smartfónmi sa zobúdzame, zaspávame, chodíme s nimi na toaletu a online sme takmer nonstop. Je to však nutné?

          Zámer projektu: 

          • rozvíjať u žiakov prvého ročníka environmentálne cítenie, 
          • podpora environmentálnej výchovy a zodpovednosti za svoje správanie voči prírode,
          • naštartovať pozitívnu zmenu u žiakov prvého ročníka, ukázať ako môžeme spolu zatočiť s odpadom

          Hlavný cieľ projektu: 

          • cez zmyslové vnímanie a praktické ukážky v prírode naučiť žiakov prvého ročníka, aký veľký význam má ochrana prírody
          • veku primerane oboznámiť žiakov prvého ročníka ako výrazne znížiť produkciu odpadov s pomocou predchádzania jeho vzniku, redukcie, recyklácie a opätovného použitia

          Aktivity realizované v rámci projektu:

          1. AKTIVITA ­- Kto sa pýta, ten vie?

          Prváci, žiaci primárneho vzdelávania boli pani učiteľkou oboznámení s danou problematikou a cieľom projektu.  Kto sa pýtal, ten sa dozvedel odpoveď a vysvetlenie základnej terminológie v oblasti environmentálnej výchovy, ako ochrana prírody, odpad, vzácny odpad, triedenie odpadu, recyklácia.

          1. AKTIVITA Tvorba plagátu k dňu 6. 2. Medzinárodný deň bez mobilu -  Vezmi knihu a nie mobil!

          Mobil, hracia konzola, notebook, tablet či televízor. Niet pochýb, toto sú naši verní spoločníci vo voľnom čase. Ale ten sa dá predsa stráviť aj inak, ako prechádzkami v prírode, stretnutia s priateľmi, športovaním, hľadaním nových záľub a koníčkov. Pre žiakov ZŠ s MŠ Závodie žiaci 1.C pripravili informačný plagát s názvom Vezmi knihu a nie mobil!. Cieľom tvorby nášho plagátu bolo poukázať, že dňa 6.2. nebudeme používať mobil. Pri pesničke od  Smejka a Tanculienky – Odlož ten mobil sa nám plagát tvoril veselšie.

          1. AKTIVITA ­- Enviráčik -   čítanie kníh s environmentálnou tematikou

          Najprv sme sa „zahryzli“ do témy ODPAD, prečítali sme si článok v environmentálnom časopise Enviráčik, kde sme sa dozvedeli, že odpad je hnuteľná vec alebo látka, ktorej sa jej držiteľ zbavuje, chce sa jej zbaviť alebo  je v súlade so zákonom alebo osobitnými predpismi povinný sa jej zbaviť. Jednoducho povedané, odpad je akákoľvek vec, ktorú už nevyužívame a nemá pre nás význam, takže sa jej chceme zbaviť. Časopis Enviráčik  nám hravou formou poukazoval na  environmentálnu výchovu so zameraním na vytváranie vzťahu k prírode a zdravému životnému štýlu. Enviráčik sa stal aj pre nás prváčikov doplnkovým časopisom v edukačnom procese. Prečítali sme si tematicky orientované príbehy na pokračovanie, básničky, hádanky, čítanie s porozumením, kreatívne zábavné úlohy a hlavolamy, zaujímavé články, maľovanky, rôzne environmentálne námety a súťaže. Nakoniec sme sa prostredníctvom  básničky z časopisu  naučili, ako správne triedime odpad.

          1. AKTIVITA - Rozprávka o debničke plnej telefónov

          Spoločne sme si prečítali príbeh o prázdnej debničke a porozprávali sa aj o momentálnej ekonomickej situácií, ktorá poskytuje veľkej časti obyvateľstva našej krajiny nebývalé možnosti, čo sa týka spotreby tovarov. Na trhu so smartfónmi sa rast životnej úrovne v kombinácii s čoraz dostupnejšími technológiami prejavil nárastom množstva odpadu. Smartfóny sú často využívané neefektívne, čo môže viesť k poruchám najrôznejšieho druhu, pričom oprava takéhoto zariadenia je mimo záruky nerentabilná a užívatelia tento problém čoraz častejšie riešia výmenou starého zariadenia za nové. Ako však týmto problémom predísť? Naučili sme sa, že recyklácia je priemyselný proces, ktorý vedie k istej miere znečistenia životného prostredia. Pri každom druhu odpadu platí jedna univerzálna pravda: najlepší odpad je ten, čo nevznikne! Dozvedeli sme sa, že smarfón, ktorý sme zodpovedne používali 4 až 5 rokov, má oveľa nižší dopad  na životné prostredie ako smartfón, ktorý sa za tú istú dobu stihol pomocou recyklačného procesu minimálne raz „reinkarnovať“. Problém s elektroodpadom nie  je v tom, že ho produkujeme, ale v tom, že ho produkujeme až príliš veľa a vyhadzujeme ho až príliš rýchlo. K príbehu o prázdnej debničke  sme vypracovali aj pracovný list. Naši kamaráti prváci z 1.C doniesli z domu staré mobily, podobné, ako vystupovali v našom príbehu o prázdnej debničke.

          1. AKTIVITA  POZOR ELEKTRINA!  – označenie elektrických spotrebičov v triede, na chodbe nálepkou Pozor elektrina! – pracovný list

          Rôzne malé a veľké domáce spotrebiče a elektrinu dnes meníme čoraz častejšie. Preto sa určite aj vám stalo, že ste potrebovali vyhodiť starú práčku , televízor alebo chladničku. Kde však s takýmto odpadom? Batérie a veľmi malý  elektroodpad s rozmermi do 25 m ( napríklad fény, rýchlovarné kanvice, mobilné telefóny, žehličky), ako aj odpad zo  svetelných zdrojov, je možné zaniesť do najbližšej elektropredajne a odovzdať ich aj  bez povinnosti zakúpiť si nový tovar. Dozvedeli sme sa, že ak kupujeme veľký elektrospotrebič, môžeme ten pôvodný odovzdať predajcovi, prípadne nepotrebné chladničky, práčky či televízory zaviesť na najbližší zberný dvor. V cene elektro zariadení sú už zahrnuté aj recyklačné poplatky za spätný zber. V prípade, že už nie je váš spotrebič funkčný, môžete ho zdarma odovzdať u predajcu, ktorý je povinný zabezpečiť jeho recykláciu, v prípade väčších spotrebičov aj ich odvoz. V druhej časti projektu sme sa zamysleli kedy a koľko času za deň trávime v spoločnosti rôznych elektronických zariadení. Uvedomili sme si, že aj v našej triede sme neustále v kontakte s elektronikou. Pri vstupe do triedy svietime svetlom, zapíname interaktívnu tabuľu, taktiež počítač. A opäť je tu problém s elektroodpadom. Problém s elektroodpadom nie je v tom, že ho produkujeme, ale v tom, že ho produkujeme až príliš veľa a vyhadzujeme ho až príliš rýchlo. Ak chceme znížiť zaťaženie životného prostredia – našu ekostopu, je nutné zamyslieť sa nad tým, ako pristupujeme k elektronike, ktorú používame. Základným pilierom minimalizácie vzniku odpadov je totiž šetrná a menšia spotreba. Spolu s pani učiteľkou sme vytvorili bezpečnostné tabuľky, ktorými sme označili priestor s výskytom zariadení pod elektrickým napätím. Naučili sme sa, že tieto nálepky varujú pred nebezpečenstvom úrazu alebo poškodením zdravia z tejto príčiny.

          Elektrospotrebiče v minulosti a dnes

          Tak v tomto pracovnom liste sme sa riadne zapotili. Zalovili sme v mysli ako kedysi ľudia prali oblečenie keď nemali v domácnosti práčku. Zistili sme, že si poradili. Predstavte si, prali v potoku. Dokonca nepoznali televíziu. Ale zato boli bohatší na sociálnu interakciu, vedeli sa dohodnúť aj bez mobilov. A že nepoznali chladničku? Boli veľmi vynaliezaví. Postavili hlboké pivnice, v ktorých bolo chladno a tak udržiavali potraviny. A mikrovlnka? Kdeže? Ľudia boli veľmi zruční, zakladali ohne a tak navarili chutné pokrmy. Cesto na chutný chlebík miesili ručne, žiadne roboty...

          1. AKTIVITA  Haló, počítam, píšem?

          Nakoniec sme názvy mobilov aplikovali aj do procesu edukácie, do vyučovacieho predmetu SJL, kde sme zistili koľko písmen a slabík má názov mobilu. Na vyučovacej hodine matematika sme počítali matematickú operáciu rozdiel medzi jednotlivými názvami mobilov. 

          Záverom nášho projektu chceme zdôrazniť, že nezáleží na tom, či je mobil starší alebo novší, vždy obsahuje množstvo opätovne využiteľných materiálov vrátane vzácnych kovov ako zlato, lítium, či kobalt. Tie sa potom vďaka recyklácii nemusia ťažiť z prírody. Takýmto spôsobom je možné ušetriť tisíce ton nerastných surovín, hektolitre vody či ropy. Primárnym cieľom projektu bolo naučiť žiakov šetriť planétu formou edukácie na školách. Ďalšími cieľmi projektu bolo naučiť žiakov, ako správne zaobchádzať s elektroodpadom a oboznámiť žiakov ako výrazne znížiť produkciu odpadov. Naučili sme sa ako sa dá šetriť elektrická energia, ale ako aj manipulovať s elektrickými spotrebičmi, aby nám slúžili čo najdlhšie (vypínanie svetiel v prázdnej miestnosti, používanie energetických šetrných spotrebičov, zatváranie dverí na chladničke.                                         

           

                                                                            Vypracovala: PhDr. Renáta Žiliaková

                                                                                                      a kolektív prvákov 1.C

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Školská 49, Žilina
      • Školská 49, 01004 Žilina-Závodie
        010 04 Žilina
        Slovakia
      • 37 810 901
      • 2021647254
      • pskulcova@zsmszavodie.sk /správca obsahu/
      • 041/7634780 tajomník a ekonóm
      • 041/7232451, 0910 985 690 riaditeľ školy Mgr. Ľuboš Berešík, 041/7634781, 0910 985 691 zástupkyne riaditeľa školy pre ZŠ
        0911773304 zástupkyňa riaditeľa školy pre MŠ
        041/7634783 zborovňa
        041/7232450 školská jedáleň
      • ekonom@zsmszavodie.sk
        riaditel@zsmszavodie.sk
        rmilecova@zsmszavodie.sk
        akempova@zsmszavodie
        gkubisova@zsmszavodie.sk
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje