• Štatút Žiackej školskej rady

pri  ZŠ s MŠ   , Školská 49, Žilina

Preambula

Žiacka školská rada vzniká v zmysle ustanovenia § 26 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Článok I. :Základné ustanovenia.

Žiacka školská rada je samosprávna skupina žiakov 5.-9. ročníka ZŠ s MŠ   , Školská 49, Žilina. Každú triedu v Žiackej školskej rade reprezentuje jeden poslanec.

Zložená je zo žiakov školy a koordinátorov- dospelých pedagogických zástupcov.

Sídlom Žiackej školskej rady je Základná škola s materskou školou Školská 49, 010 04 Žilina.

Článok II. :Poslanie žiackej školskej rady.

Žiacka školská rada je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý sa vyjadruje k otázkam výchovy a vzdelávania.

Žiacka školská rada reprezentuje žiakov a zastupuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy.

Článok III. :Činnosť Žiackej školskej rady.

Zastupuje záujmy žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a k vedeniu školy, predkladá im svoje stanoviská  a návrhy na zlepšenie činností v škole.

Rieši problémy a sťažnosti žiakov s vedením školy.

Prijíma, konzultuje a iniciuje návrhy na zveľadenie priestorov školy, okolia školy.

Podieľa sa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku. Pomáha vedeniu riešiť prípadné priestupky žiakov voči školskému poriadku a usmerňovať nevhodné správanie v škole aj mimo nej.

Podáva návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia. Pomáha tieto podujatia organizovať.

Pomáha vylepšovať vzájomné vzťahy medzi žiakmi a učiteľmi, odstraňovať vzájomné nedorozumenia a predchádzať im.

Článok IV. :Zloženie žiackej školskej rady, organizácia zasadnutí.

Zloženie žiackej školskej rady a spôsob voľby poslancov

Žiacku školskú radu  tvoria žiaci piateho až deviateho ročníka. Každú triedu zastupuje jeden poslanec.

Svojho zástupcu – poslanca, si žiaci v každej triede volia na jeden rok. V prípade nespokojnosti s prácou poslanca majú právo ho odvolať hlasovaním v triede a zvoliť si nového.

Koordinátorov žiackej školskej rady spomedzi pedagogických alebo odborných zamestnancov určí riaditeľ školy.

Čestným členom predsedníctva je riaditeľka školy.

Členovia žiackej školskej rady si spomedzi seba volia predsedu, podpredsedu. Predsedom žiackej rady sa stáva žiak, ktorý získa v hlasovaní najvyšší počet bodov. Podpredsedom je ďalší žiak v poradí z najvyšším počtom hlasov.

Členstvo v žiackej školskej rade môže zaniknúť vystúpením člena (odchod zo školy) alebo vylúčením člena z dôvodu neúčasti alebo nevhodného správania na zasadnutiach.

Predseda

• Zvoláva zasadnutia.
          • Pripravuje program zasadnutia a riadi zasadnutie spolu s koordinátorom.
          • Má právo dvoch hlasov v prípade rovnosti hlasov.
          • Motivuje ostatných členov k aktivite.
          • Predkladá návrhy, pripomienky a podnety spolu s koordinátorom riaditeľke školy. Informácie zo stretnutia z riaditeľkou školy oznamuje ostatným členom.
          • Môže rozdeliť úlohy jednotlivým členom žiackej školskej rady.

Podpredseda

• Pomáha predsedovi.
          • V prípade neprítomnosti predsedu vedie zasadnutie.

Zapisovateľ

• Pripravuje prezenčnú listinu na zasadnutie a eviduje účasť členov.
          • Vypracuje zápisnicu zo zasadnutí v spolupráci s koordinátorom.

Organizácia zasadnutí.

Žiacka školská rada zasadá 1-krát mesačne, prípadne častejšie podľa potreby, v dopredu dohodnutom čase.

Zasadnutia Žiackej školskej rady zvoláva predseda, ktorý v spolupráci s koordinátorom rokovanie vedie.

Žiacka školská rada môže rozhodovať (je schopná uznášať sa) ak je na jej zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých  členov. Na jej platné uznesenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov ŽŠR.

Pri hlasovaní má každý člen 1 hlas. V prípade rovnosti hlasov má predseda právo dvoch hlasov.

Koordinátor nemá hlasovacie právo, vstupuje do rokovania iba v prípade ak žiaci potrebujú pomoc alebo usmernenie.

Z každého stretnutia žiackej školskej rady sa vyhotoví zápisnica.

Článok V. :Práva a povinnosti člena žiackej školskej rady

Práva:

• Zúčastňovať sa zasadnutiach, zapájať sa do diskusie.
          • Slobodne vyjadriť svoj názor.
          • Požiadať predsedu o mimoriadne zvolanie rady v prípade nutnosti.
          • Zúčastňovať sa na podujatiach a akciách žiackej školskej rady.
          • Právo spolurozhodovať a hlasovať k otázkam na zasadnutiach.
          • Prinášať na zasadnutia nové návrhy a podnety na diskusiu.

Povinnosti:

• Pravidelne sa zúčastňovať zasadnutiach.
          • Zodpovedne si plniť zverené úlohy.
          • Informovať spolužiakov svojej triedy o všetkom o čom sa dozvedel na žiackej školskej rade.
          • Aktívne pomáhať a zapájať sa do aktivít žiackej školskej rady.
          • Dbať na kultúru prejavu, vyjadrovať sa slušne a rešpektovať názor ostatných členov.

Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí ŽŠR dňa 9.12.2021 a od toho dňa nadobúda účinnosť.

Dátum: 9.12.2021

--------------------------------                                                             -----------------------------------

podpis koordinátora žiackej školskej rady                                     podpis riaditeľky školy